ממי קונים תפילין

“צריך להכניס למודעות לא רק את השאלה עד כמה הבתים מהודרים, אלא גם מי הסופר”, אומר יהודה, מנכ”ל יהודה יודאיקה. “כשאתה קונה תפילין בדרך כלל אין לך מושג מי כתב את התפילין, והרבה פעמים המוכר גם הוא לא יודע. חשוב לדעת לא רק איך הפרשיות נכתבו אלא מי כתב אותם, האישיות שלו ולא רק היכולת שלו להוציא אותיות יפות. שהוא מבין מה הוא עושה ושהוא אדם ראוי.
ישנם תופעות מטרידות אשר מתרחשות בתחום הזה של הסת”ם . “יש תופעה בה שבבניקים, שאין להם רצון ללמוד בישיבה, לומדים להיות סופרי סת”ם כבר בגיל 15-16. הם כותבים פרשיות זולות, ב-250 ש”ח, אך בוודאי לא מדובר בתפילין מהודרות. בן 16 שכותב פרשיות לתפילין אולי יודע לעשות את הדברים טכנית, אך ישנה בעיה די רצינית מבחינת הכוונות והאמונה ולא רק זה אלא בדרך כלל הוא מקיחם את ההלכות כמו שצריך, וכן עדיף שמי שכותב את הסת”ם יהיה אדם נשוי וירא שמים”.

אז אחרי כל ההקדמות וההסברים, כמה זה עולה לנו? כהרגלנו בקודש, אנו לא נוקבים במספרים מדויקים. הדבר כרוך בהקפדות על הידורים שונים, ותלוי בעשרות גורמים שונים. עם זאת, ניתן בהחלט לתחום את גבולות הגזרה.

אם אתם מהמעטים שעוד רוכשים את הפרשיות בנפרד ואת הבתים בנפרד, כדאי לכם לדעת שהמחירים של הפרשיות הינן לרוב כ-40% מהרכישה כולה, והבתים יעלו לכם כ-60% מהרכישה. כמובן, לכך יש להכניס את פקטור ההידור בפרשיה או בבתים, אך לרוב אלו יהיו ההפרשים בין המחירים, ואם מדובר בהפרשים אחרים כדאי לברר מדוע.

ולתפילין עצמן. כאמור, הכל תלוי בהידורים, ולכן התפילין הזולות ביותר יהיו אלו העשויות מבהמה דקה, ונמכרים לרוב לחילונים, אשר מעוניינים יותר בפקטור של המחיר מאשר בהידורים השונים, וכאן מתגלים לראשונה ההבדלים במחירים בין הפרשיות האיכותיות  לאלו הפועלים מתוך מטרה שכל לשמה זה כסף ולא איכפת להם ממי הפרשיה ואיך היא אם היא כשרה או לא.

תפילין בחנויות המוכרות יעלו לכם בסכומים הנעים בין כ-1000 ש”ח לכ-1800 ש”ח. במקומות זולים תשיגו לרוב תפילין כאלו בכ-1200 ש”ח, והמקומות היקרים יותר יגיעו לרוב ל-1600 ש”ח. דרשו מכם פחות? עצרו. כנראה שיש כאן משהו מוזר, וכדאי מאוד לעשות בדיקה לפני הרכישה. במקומות אשר הכסף הוא נר לרגלם, המחיר יצנח משמעותית, ויכול להגיע גם ל-500 ש”ח בלבד, אך כאן נכנס גם המצפון – האם אתם מעוניינים לא להניח תפילין כל פעם שאתם מניחים ולא רק זה אלא כל פעם לברך ברכה לבטלה???
ועוד כמו שאנו משקיעים ברכב שיהיה רכב טוב ואיכותי וכל דבר אחר מעיניני היומיומים שלנו אז למה שאנו מגיעים למצוה כל כך חשובה שאנו עושים אותה אנו ניקח תפילין פשוטות שהרבה מין הפוסקים פוסלים אותם ובמציאות אין עלהם כלל הכשר….
הכדור בידיים שלכם….
אז כמה יעלו לנו תפילין מהודרות?
ומה לגבי הבהמה הגסה?
זה כבר משהו אחר ותחום רחב ידיים.
ראו מאמר על תפילין גסות..
אז מה כן אומר לנו יהודה עדיף לקנות תפילין בהמה גסה שבדרך כלל ההבדל במחירים הוא לא מאוד גדול הבדל של 300 עד 500 ₪
ואז אנו יודעים שאנו מניחים תפילין כמו שצריך….

Share:

המדריך המלא לקניית תפילין

קדושת ספר תורה

Be the first to comment “ממי קונים תפילין”

(will not be shared)